INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Ludwik Mycielski h. Dołęga      Ludwik Mycielski, pokolorowana grafika z lat 1832-1837.

Ludwik Mycielski h. Dołęga  

 
 
Biogram został opublikowany w 1977 r. w XXII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.

  

 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Mycielski Ludwik (1796–1831), oficer WP, uczestnik powstania listopadowego. Był synem Stanisława (zob.) i Anny z Mielżyńskich, bratem Józefa (zob.) i bratem bliźniaczym Michała (zob.). Razem z bratem wychowywał się od r. 1810 w liceum w Metz. Następnie wstąpił do armii Ks. Warsz. w r. 1812, do 3 lit. p. szwoleżerów gwardii w stopniu porucznika I kl. Odbył kampanię w Rosji, w październiku 1813 dostał się do niewoli pod Słonimem, skąd za pośrednictwem następcy tronu szwedzkiego J. B. Bernadotte’a został zwolniony i odesłany do Sztokholmu. Po powrocie do kraju wstąpił w lutym 1815 do armii Król. Pol. jako porucznik 4 p. piechoty. W lutym 1817 został adiutantem polowym gen. Józefa Tolińskiego, lecz już we wrześniu t.r. otrzymał dymisję ze względu na stan zdrowia. Przeniósł się wówczas do W. Ks. Pozn., gdzie objął dobra Gorzyce i Gorzyczki pod Kościanem, był także właścicielem dóbr Poniec. W r. 1819 M. wstąpił do loży masońskiej «Bouclier du Nord». Po śmierci teścia (1826) przeniósł się do dóbr żony do Wydaw pod Poniecem, gdzie powstał jeden z głównych ośrodków ruchu patriotycznego w Księstwie. W grudniu 1830 M. przedostał się do Warszawy i wstąpił jako ochotnik do 4 p. piechoty. Odznaczył się wyjątkowym męstwem w bojach 17 II pod Wawrem i 20 II pod Grochowem. Poległ 25 II w obronie Olszynki Grochowskiej, a śmierć jego uczcił wódz specjalnym rozkazem dziennym.

Żonaty od 8 V 1822 z Elżbietą Mielżyńską (zm. 22 XII 1857), córką Stanisława (zob.), pozostawił małoletnie dzieci: Stanisława (1823–1878), Michała (zob.), Annę, Elżbietę i Marię (1825–1900). Postać M-ego (jak i jego brata Michała) wprowadził Stanisław Wyspiański w „Warszawiance”.

 

Reprod. portretu i obrazu „Śmierć Ludwika Mycielskiego” w: Staszewski J., Generał Michał Mycielski i udział rodziny Mycielskich w powstaniu listopadowym, P. 1930; – Literatura jak przy bracie Michale.

Andrzej Wędzki

 

 
 

Powiązane artykuły

 

Obrona Warszawy w 1831 r.

Powstańcy i cywile opanowali miasto już 30 listopada 1830 r. Namiestnik carski i garnizon rosyjski ewakuował się. Warszawa stała się centrum polityczno-administracyjnym i wojskowym powstania listopadowego,......
 

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.